Základní informace o našem chovu

V našem chovu se zaměřujeme hlavně na zdraví a pohodu králíčků. Naši mazlíci jsou pod veterinárním dozorem. Pravidelně očkujeme proti myxomatóze a moru I. a II. typu. Většina králíků žije ve zděné budově v králíkárně. Máme však i venkovní králíkárnu, jež využíváme hlavně v létě. Jeden chovný samec Fido s námi žije v rodinném domě v kleci. Fido je naučený na záchod, kde má dřevěné peletky, ostatní plocha klece je bez podestýlky. Sem tam dostane i jiný králíček privilegium a žije s námi též doma v kleci. Ostatní ušáci v králíkárnách mají v kotcích jako podestýlku hobliny a slámu, i tito králíčci jsou zvyklý vykonávat potřebu v rohu kotce. Naši králíci mají dále v kotci jesličky na seno a dvě misky, jednu na krmení a druhou na vodu. Na vodu upřednostňujeme v našem chovu misky, protože je pro králíky přirozené přijímat vodu z volné hladiny. Základem krmné dávky je seno, které mají naši ušáci k dispozici nepřetržitě. Krmíme krmivo německé značky Berkel Futter a Mifuma. V průběhu roku dostávají králíci různé typy krmiva Berkel Futter (Kanin-Light, Kanin-KR, Getreide-Krauter-Mix, Struktur-Rollen) a Mifuma (Struktur-Musli, Linamix, Heucobs, Luzerne Mix, Mohrenkorn, Zucht Perle). Při výstavě mají naši ušáci k dispozici granule na které jsou zvyklí, zeleninu, bylinky, seno a zároveň jim vždy poskytneme i Struktur-Rollen - lisované bloky od značky Berkel Futter. Naši králíčci jsou zvyklí na pravidelný přísun bylinek a zeleniny, nejoblíbenější bylinkou v našem chovu je kopr.

Naše doporučení k vaší péči

Zakrslý beránek je zakrslé plemeno králíčků, jež dorůstá velikosti 1,5 - 2,2 kg. Tříslový černý je malé plemeno, které dorůstá velikosti 2,5 - 3,25 kg. Pro beránky doporučuji klece o velikosti minimálně 100 cm, u tříslových pak minimálně 120 cm, případně výběhy. Nám se v chovu osvědčily klece značky Fernplast, typ Casita 100 nebo 120 cm. Králíček by měl mít pravidelně možnost se proběhnout, v bytě dejte pozor na kabely a úzké uličky u nábytku a spotřebičů. Kam se vejde hlava králíčka, tam se protáhne králíček celý. V případě venkovního výběhu zajistěte králíčkovi stinné místo a nezapomeňte na misku s vodou. Na příjem čerstvé trávy je potřeba králíčka navykat, doporučuji začít kratším časem pobytu venku a ten postupně prodlužovat. Pokud budete chtít "vodit" králíčka na vodítku pořiďte si postroj pro zakrslé králíky a nechte, aby králíček vedl Vás, ne vy jeho. Králíčci se rádi schovávají a zároveň mají rádi rozhled, s pořízením domečku doporučuji chvilku počkat. Výborným řešením jsou i poličky v kleci, ty však musí být dostatečně široké. Na podestýlku v kleci se názory různí, nám se osvědčilo mít doma králíčka bez podestýlky, podlaha klece může být volná nebo pokud králíček textilie nebude trhat, můžete mu pořídit kobereček nebo ručník. Podestýlka patří do záchoda, kam se králíček rychle naučí potřebu vykonávat. U beránků doporučuji větší rozměry záchodů, v dospělosti i záchody kočičí (např. Toaleta Magic Cat Economy s okrajem 42cm). Do záchoda patří dřevěné peletky. Králíček si sám vybere, který roh klece bude jeho toaleta a tam záchod přesuňte. Pokud králíček udělá bobek mimo záchod hoďte ho do záchoda, loužičky v kleci utírejte. Časem se králíček naučí chodit na toaletu a mimo záchod již budete jen občas nacházet bobky. Pro důkladné vymytí klece doporučuji teplou vodu, ocet a jedlou sodu. Na granulky doporučuji koupit menší a těžší misku. Vodu mohou králíci přijímat z těžké misky nebo z napáječky.

Krmení

Potrava králíčků je velké téma. Nejčastěji zdravotní problémy souvisí právě s trávícím traktem králíčků. Nezapomínejte, že základem krmné dávky králíčků je seno. Seno by mělo být zelené a mělo by Vám vonět. Seno by v kleci mělo být uloženo v jesličkách, nemělo by se volně povalovat na zemi. V našem chovu dostávají králíci určitý typ granulí, ten po uvážení můžete změnit. Tříslový černí dostávají granule německé značky Berkel Futter, typ Kanin-KR a Getreide-Krauter-Mix. Zakrslý beránci dostávají směs granulí německé značky Berkel futter, typ Kanin-Light a Struktur-Musli od Mifumy. Pokud se rozhodnete pro jiné granule doporučuji je postupně přimíchávat ke granulím našim. I my pokud si přivezeme králíčka z cizího chovu přecházíme na naše granule postupně. Obvykle se snažíme přestup na nový typ krmiva rozložit do 14 dnů. Co se týče množství držte se doporučení výrobce. V případě našeho krmiva je to 25 - 30 g na 1 kg králíčka. Na okusování jsou pro králíčky ideální větvičky z jabloní. Nedoporučuji zkrmování pečiva a minerálních lizů. Pamlsky krmte rozumně a vybírejte složení s co největším obsahem zeleniny. Čerstvé ovoce, zeleninu a bylinky doporučují podávat až od 4 měsíce věku, mezi vhodné druhy patří mrkev, celer, pastiňák, borůvky, kopr, bazalka a další.

Veterinární péče

Pokud od nás králíček odchází ve stáří deseti týdnů a více je naočkován. Pokud si králíčka vyzvedáváte dříve velmi doporučuji nechat králíčka v deseti týdnech naočkovat proti základním králičím nemocem - moru a myxomatóze králíčků. Očkování stojí u veterináře 50 - 300 Kč. Zároveň je dobré nechat králíčka prohlédnout, prohlídka pak stojí 150 - 300 Kč. Četnost očkování proberte s veterinářem, vakcína proti myxomatóze však chrání králíčka obvykle jen půl roku. My všechny naše mazlíčky očkujeme dvakrát ročně. Dále je potřeba asi každé tři měsíce ostříhat králíčkovi drápky, to jste však schopní zvládnout i sami, popřípadě je můžete nechat ostříhat u veterináře. Vždy když se Vám nebude zdát chování vašeho mazlíčka doporučuji neprodleně navštívit veterináře. Nejčastějšími problémy je, že králíček přestane jíst, protože snědl něco jedovatého nebo něco, co mu nesedlo. Trávící trakt by měl pořád pracovat a tak tuto skutečnost nepodceňujte a jeďte k veterináři. Stejně tak když králíček bude apatický, málo aktivní, najdete mu v srsti lupy nebo jiné parazity, bude mít výtok z nosu nebo očí vždy doporučuji nečekat a jet k vašemu veterináři. Raději zavolejte či jeďte na prohlídku zbytečně než pozdě. Nemám problém s vámi zdravotní problém zkonzultovat, ale i tak Vám vždy doporučím jet k veterináři. Pokud bude zdravotní problém způsobený chybou na naší straně počítáme s finančním podílením na léčbě.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky